مقالات پرینت سه بعدی

عوامل موثر بر کیفیت پرینت سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی به طور قطع بر کیفیت محصول نهایی تاثیر گذار خواهد بود . با توجه به اهمیت این موضوع ضروری دانستیم تا در این مقاله ای به طور مفصل در مورد کیفیت محصول خروجی از یک چاپگر سه بعدی توضیحات کاملی را ارائه دهیم . چنانچه درباره پرینت سه بعدی ، انواع پرینت های بعدی و همچنین کاربرد های آنها سوالاتی در ذهن داشته باشید می توانید به مقاله پرینت سه بعدی چیست و  مراحل گام به گام پرینت سه بعدی و سایر مقالات در این زمینه مراجعه نمایید .

پرینت سه بعدی (3D printing) وسیله ای است که می تواند ایده شما را در اکثر زمینه ها  به محصولی سه بعدی تبدیل کند!  دوستانی که به دنبال استفاده از پرینتر های سه بعدی هستند حتما اولین سوال شان در مورد کیفیت این چاپگرها است.

"<yoastmark

سوالاتی درباره تشخیص کیفیت پرینت سه بعدی

 وضوح در پرینت سه بعدی به چه معناست ؟ و چند مدل دارد؟

در حقیقت کیفیت پرینت سه بعدی در گرو وضوح (رزولوشن) آن است و بطور کلی دو مدل از وضوح وجود دارد ؛

 • وضوح افقی

در تعریف وضوح افقی باید بگوییم یعنی تعریف کردن یک عدد روی محور X و Y که کوچکترین حرکتی است که پرینتر سه بعدی می تواند در خطی افقی انجام دهد .هرچه این عدد کوچک تر باشد وضوح و کیفیت پرینتر بهتر خواهد بود.

 • وضوح عمودی

وضوح عمودی که به آن ضخامت یا ارتفاع لایه نیز می گویند. ما در حال یک وسیله سه بعدی هستیم پس از محور سوم ( Z ) هانباید غافل شویم.وضوح عمودی به حداقل ضخامت لایه ای است که چاپگر در یک بارعبور می تواند ایجاد کند . هرچه لایه ضخامت کمتری داشته باشد طرح دیر تر مرتفع می شود و ظرافت بیشتری به خود می گیرد که طبیعتا زمان بر نیز خواهد بود.

"<yoastmark

 چگونه وضوح و دقت یک پرینت یا چاپگر سه بعدی محاسبه می شود؟

   تنها راه اندازه گیری وضوح و دقت یک پرینتر سه بعدی این است که یک قطعه که توسط نرم افزار های تخصصی طراحی شده را با پرینتر تولید کنیم و سپس قطعه حاصل از پرینت را اسکن کرده وبا قطعه ای که در ابتدا طراحی شده مقایسه شود . البته باید بگوییم خیلی راحت نمی توان یک عدد مشخص را به عنوان اندزه وضوح به پرینتر سه بعدی نسبت داد زیرا عوامل مختلفی بر کیفیت اثر گذار هستند .

عملکرد و کیفیت پرینت سه بعدی در 4 گروه مهندسی بررسی می شود و عواملی که بر کیفیت محصول یا دستاورد موثر است ممکن از در هر کدام از این گروه ها قرار گیرد.

گروه مهندسی نرم افزار : اولین مرحله بررسی طرح شما توسط مهندسین نرم افزار مجموعه است زیرا ساختار مدل سه بعدی می تواند بیشترین تاثیر را بر وضوح نتیحه چاپ شده داشته باشدوخیلی موارد دیگر به این گروه بستگی دارد.

گروه مهندسی مکانیک : برای مثال باید بگوییم اگر هرکدام از قطعه های پرینتر به درستی کار نکند ممکن است بر وضوح و کیفیت کار شما اثر گذار باشد به عنوان نمونه‌ی اجزایی همچون تسمه‌ها باید درست سرجای خود باشند و یا پیچ‌ها به درستی حرکت کنند.

گروه مهندسی مواد : انتخاب نوع مواد استفاده شده با توجه به محصول یا قطعه شما مهمترین مرحله در افزایش کیفیت خروجی می باشد .

و در نهایت گروه مهندسی الکترونیک می باشد .

 دیگر عوامل تاثیرگذار بر کیفیت پرینت سه بعدی :

 • تارهای آزار دهنده
  تعداد زیادی تار و نخ های باریک میان قسمت های مختلف قطعات چاپ شده به وجود می آیند که نمای زشت و نامرتب به کار شما می دهد.
 • گرمای زیاد
  قطعه های کوچک زیاد گرم می شوند و از فرم اصلی خارج می شوند.
 • شکاف لایه ای
  لایه ها از هم جدا می شوند و در حین پرینت بین آنها فاصله می افتد.
 • خمیدگی در گوشه ها
  گوشه های جسم حین پرینت سه بعدی دچار خمیدگی و بالا آمدگی شده اند.
 • ایجاد رخنه در دیوارهای باریک
  بین دیواره های باریک قطعه فاصله افتاده و فضای بین آنها خالی است.
 • خراش روی سطح بالا
  نازل به لایه های روی سطح گیر می کند و روی آن از خود رد می گذارد.
 • ایجاد سوراخ در زوایا
  بوجود آمدن سوراخ در زوایای کناری که باعث میشود لایه های بالایی بخوبی روی هم قرار نگیرند.
 • ایجاد خطوط در اطراف
  لایه های اطراف به خوبی روی هم چیده نمی شوند و ناموزون بودن آنها به خوبی پیداست.

 

"عوامل

و خیلی موارد دیگر همانند : عدم اکسترود در ابتدا ، نچسبیدن به صفحه ساخت ، اکسترود ناکافی ، خروج مقدار مواد زیاد از نازل ، رخنه در لایه های بالایی ، شیفت لایه ای ، توقف اکسترود حین پرینت ، ساییده شدن فلامینت ، مسدود شدن اکسترودر ، توپری ناقص ، ایجاد جوش روی سطح ، ایجاد حلقه در سطح و … که ممکن است در صورت عدم مهارت کار با پرینت سه بعدی در طرح شما ایجاد شود که مربوط به قلق های کار با پرینت سه بعدی  می باشد که در وضوح کار شما به شدت اثر گذار است .

خدمات پرینت سه بعدی  TNOA

تیم حرفه ای تینوآ در تلاش است تا در کوتاه ترین زمان بالاترین کیفیت پرینت سه بعدی را در محصول نهایی شما ارائه دهند . امیدواریم اطلاعات مقاله برایتان مفید بوده باشد همچنین شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *