4 علمی که برای پیشرفت نیاز به مهندسی معکوس و ساخت قطعات دارند


پیشرفت علم و تکنولوژی، سبب ایجاد رقابت تنگاتنگی میان دولت ها و ملت ها برای ساخت بهترین و کارآمد ترین وسایل شده است. از طرفی هیچ کشور تکنولوژی ساخت تجهیزات و تسلیحات خود را در اختیار دیگران قرار نداده و همین موضوع سبب شده است، که علمی با نام مهندسی معکوس و ساخت قطعات پدید آید. در این علم ما به جای طراحی اولیه قطعات و ساخت یک وسیله برای اولین بار، قطعات وسایلی که قبلا ساخته شده اند را از یکدیگر مجزا کرده و به طراحی و ساخت دوباره آنان می پردازیم. با این روش می توانیم به علم و هدف ساخت وسیله مذکور دست یابیم.

مهندسی معکوس

مهندسی معکوس

از جمله علومی که وفور از علم مهندسی معکوس و ساخت قطعات استفاده می کنند،می توان به موارد زیر اشاره کرد

مهندسی معکوس و ساخت قطعات

 • مهندسی معکوس و ساخت قطعات پزشکی

یکی از پر کاربرد ترین خدمات مهندسی معکوس و ساخت قطعه، در زمینه پزشکی است. در حقیقت شما با کمک این علم می توانید، انواع پروتز ها و کامپوزیت ها را طراحی و تهیه نمایید. مثلا ساخت دست و پای مصنوعی با شبیه سازی از طریق اندام های بدن و یا قالب گیری دندان برای ساخت دندان های مصنوعی، از جمله کاربرد هایی است، که مهندسی معکوس در اختیار افراد قرار می دهد. در حقیقت شما با این علم می توانید، نحوه کارکرد و حالت فیزیکی و ویژگی های یک اندام یا عضو را طراحی کرده و سپس با کمک پرینتر سه بعدی و نرم افزار هایی مانند CAD آن را بسازید.

"<yoastmark

 • مهندسی معکوس و ساخت قطعات نظامی

شاید بتوان گفت، که اوج نیاز به استفاده از مهندسی معکوس و ساخت قطعه در ارتش هر کشوری دیده می شود. معمولا هیچ ارتشی طرح و نقشه ساخت تسلیحات و تجهیزات به روز خود را در اختیار عموم قرار نمی دهد. بنابراین تنها راه برای آنکه بتوانیم از این تجهیزات استفاده کنیم و یا کاربرد شان را متوجه شویم، استفاده از مهندسی معکوس است. در این فرآیند، مهندسان با دقت، وسیله مذکور را باز کرده و هر قطعه را به صورت سه بعدی دوباره طراحی می کنند. سپس به همان روش، قطعات ساخته شده را سر هم کرده و دوباره وسیله را می سازند. بعد از دست یابی به دانش ساخت وسیله، می توانند آن را تغییر داده و یا ارتقا دهند.

"<yoastmark

 • مهندسی معکوس و ساخت قطعه ها و کد ها در مهندسی کامپیوتر

یکی از حوزه هایی که مهندسی معکوس و ساخت قطعات در آن بسیار کاربرد دارد، مهندسی کامپیوتر است. مهندسان کامپیوتر برای آنکه بتوانند یک نرم افزار ساخته شده را از اول بسازند و یا اینکه نحوه عملکرد یک ویروس را شناسایی کنند، باید ابتدا سورس کد های آن را استخراج نمایند.

در حقیقیت استفاده از مهندسی معکوس در علوم کامپیوتر، می تواند به اهداف مختلفی نظیر از بین بردن رمز های فایل ها، تغییر عملکرد برنامه، اختلال در نرم افزار و… باشد. برای این کار نیز مهندسان باید، از توانایی هک و برنامه نویسی بالایی برخوردار بوده، تا بتوانند از سد هایی که سازنده اصلی برای محافظت از برنامه ایجاد کرده است، عبور کنند.

مهندسی معکوس و کد ها در مهندسی کامپیوتر

مهندسی معکوس و کد ها در مهندسی کامپیوتر

 • مهندسی معکوس و ساخت قطعات در مهندسی عمران

ساخت وسایل و بی نیاز بودن برای واردات آن، اولین مرحله در شکوفایی و خود اتکایی یک کشور است. اینکه هر کشوری بتواند ابزار و وسایل مورد نیاز حفاری، عمران، پزشکی، برق و… را تولید کند، نشان از توانایی بالای افراد آن کشور، در مهندسی معکوس و ساخت قطعه ها مختلف می باشد. مهندسی عمران نیز یکی از شاخه هایی است، که به وفور از مهندسی معکوس برای ساخت قطعات و ابزار آلات کار خود استفاده می کند.

 

مهندسی معکوس و ساخت قطعات، چگونه می تواند در زمینه رشد علم به ما کمک کند؟

مهندسی معکوس و ساخت قطعات از طریق آن، یکی از پیچیده ترین و چالش برانگیز ترین علومی است که بشر تا به امروز، با آن دست و پنجه نرم کرده است. در حقیقت مهندسی معکوس مانند چیدن قطعات پازل در کنار یکدیگر، برای ساختن طرحی بزرگتر است. مهندسی معکوس را می توان در دو مورد زیر استفاده کرد:

 1. زمانی که ما یک وسیله کامل را داریم، اما نمی دانیم کاربرد آن چیست.
 2. زمانی که ما وسیله و کاربرد آن را می دانیم، اما نمی دانیم که چگونه ساخته شده است.

در این دو صورت است که به سراغ مهندسی معکوس و ساخت قطعات و طراحی آن ها رفته تا بتوانیم درک درستی از محصول پیدا کرده و در صورت لزوم آن را ارتقا ببخشیم.

در حقیقت اگر بخواهیم مهندسی معکوس و ساخت قطعات را به رفتاری تشبیه کنیم، قطعا این کار همان کپی کردن بدون مجوز است. این کار سبب لغو مالکیت معنوی شده و ممکن است در صورت شکایت شرکت، پیگرد های قانونی برای افراد به دنبال داشته باشد. اما بیایید جنبه های مثبت این کار را ببینیم. دقیقا زمانی که مهندسی معکوس و ساخت قطعات، سبب نجات جان افراد می شود و به آن ها زندگی دوباره می بخشد. مثلا فردی که نیاز به پروتز پا و یا مهره ای در ستون فقرات دارد، این علم می تواند تنها راه حل برای برگشتن او به دنیای جدید باشد.

ساخت قطعات

ساخت قطعات

تجهیزات مورد نیاز برای مهندسی معکوس و ساخت قطعه ها

برای اینکه افراد بتوانند از مهارت مهندسی معکوس و ساخت قطعات استفاده نمایند، باید ابتدا درک درستی از وسیله و یا ابزار مورد نظر داشته باشند. سپس به سراغ طراحی و مدل های سه بعدی رفته تا بتوانند آن را توسط قالب ها و یا پرینتر های سه بعدی بسازند. این کار معمولا به صورت مرحله به مرحله و با کمک چندین طراح و مهندس که در گرایش های مختلف مشغول به فعالیت هستند صورت می گیرد. مثلا یک گرافیست ماهر باید بتواند طرحی سه بعدی و همه جانبه از آن بسازد. مهندسی مکانیک باید ابعاد و ساختار قطعات را مورد بررسی قرار دهد و در نهایت یک مهندس کامپیوتر باید این طرح را با کامپیوتر به شکل سه بعدی درآورده تا توسط پرینتر و یا دستگاه های دیگر، به شکل قطعه اولیه در بیاید.

آموزشیمقالات تحقیق و توسعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   0
   ×

    

   سلام !

   با یک کلیک در واتساپ پاسخگو شما هستیم.

   × چت واتساپ سریع ترین روش پاسخگویی