blog, مقالات تحقیق و توسعه

مهندسی معکوس چیست وچه کاربرد هایی دارد؟

مهندسی معکوس چیست وچه کاربرد هایی دارد؟

اگر بخواهیم خلاصه بگوییم در مهندسی مکانیک ، اصطلاح مهندسی معکوس (که اغلب به اختصار RE است) برای خلاصه کردن روند بازسازی یک شی موجود استفاده می شود. در حالت کلی فرآیند مهندسی به دو روش زیر تفکیک می شود.

  • مستقیم
  • معکوس

یک مهندس در روش مستقیم ، هنگام طراحی یک شی از ابتدا ، مشخصات طراحی را ترسیم می کند و نقشه ها و الگو هایی را آماده می سازد و در نهایت شروع به ساخت آن شی می کند. اما در مقابل مهندسی معکوس ، که گاهی اوقات مهندسی برگشت نیز نامیده می شود ، فرایندی است که در آن نرم افزار ، ماشین آلات ، هواپیما ، سازه های معماری و سایر محصولات برای استخراج اطلاعات طراحیشان تجزیه می شوند. غالباً ، این مهندسی مستلزم تجزیه ساختارهای فردی محصولات بزرگتر است. فرآیند مهندسی معکوس شما را قادر می سازد تا تعیین کنید که چگونه یک قسمت که قبلا طراحی شده است ،دوباره بازسازی ، ترمیم و یا از نو ساخته شود.

 

نامگذاری فرآیند مهندسی معکوس بر چه اساسی است ؟

نامگذاری فرآیند مهندسی معکوس به این دلیل است که شما در این فرآیند تمامی مراحل را به صورت برعکس طی می کنید. با توجه به اینکه ، شما معمولا روشهای محدودی در ایجاد محصول دارید. بنابراین ، چالش این است که با جدا کردن محصول به صورت قطعه قطعه یا لایه  لایه ، دانش لازم در مورد روند طرح اصلی را بدست آورید.

شرکتها اکثرا  از RE روی قطعات الکترونیکی قدیمی مانند تابلوهای مدار چاپی قطع شده (PCB) و کارتهای اتصال استفاده می کنند. محصولاتی که شاید تولید کنندگانشان دیگر فعالیت نکنند ویا اگر سازنده هنوز مشغول کار است ، ممکن است دیگر این محصول یا قطعه را ارائه ندهند.

مهندسی معکوس به تولید کنندگان امکان می دهد که اگر یک قطعه قدیمی از تجهیزات رایانه ای دارند که کار نمی کند و یا به اندازه کافی کارآمد نیست در پی تغییرات بعدی در فناوری ، این فرمول ها را دوباره کشف و به روز کنند. RE همچنین شما را قادر می سازد تا قطعاتی را ایجاد کنید که در ورژن های جدید و قدیمی مورد استفاده قرار گیرد و به کاربران تجهیزات قدیمی اجازه دهد تا دستگاه های خود را به تجهیزات مدرن مجهز کنند.

در برخی موارد ، تنها راه بدست آوردن طراحی یک محصول اصلی از طریق مهندسی معکوس است. مثلا برخی محصولات قدیمی تر که 20 سال یا بیشتر است که تولید نشده اند ونقشه های اصلی دوبعدی آنها دیگر موجود نیست و اغلب ، هیچ راهی برای تماس با تولید کننده اصلی وجود ندارد ، RE فرآیندی نجات دهنده است.

شرکت ها گاهی اوقات از این روش استفاده می کنند تا اطلاعات طراحی های قدیمی خود را دوباره ثبت و نگه داری کنند. به عنوان مثال ، یک شرکت کوچک که بیش از 40 سال در زمینه تولید محصول مشغول به کار است ، ممکن است قبل از اینکه   طراحی ها به کمک رایانه ها انجام  و ذخیره شوند ، محصولات بیشماری تولید کند. در نتیجه ، این محصولات قدیمی ممکن است مبتنی بر طرح های کاغذی از دست رفته باشد. از طریق مهندسی معکوس ، شرکت ها می توانند طرح های از دست رفته خود را بازیابی و بایگانی ای از طرح های محصولات خود ایجاد کنند. لازم به ذکر است که در جهت بررسی های لازم برای اخذ تصمیم در این رابطه مطالعه بازار کمک قابل توجهی خواهد کرد.

حتی اگر این شرکت هنوز هم برنامه های کاغذی خود را داشته باشد ، ممکن است بخواهند نسخه دیجیتالی از آنها تهیه کنند تا برنامه ها برای دستیابی و استفاده از آنها راحت تر باشد. این شرکت می تواند از تکنیک های خاص RE برای ایجاد این پرونده های طراحی دیجیتال استفاده کند.

یکی از کاربرد های جذاب مهندسی معکوس بازآفرینی طراحی موتورها و قطعات بدنه برای وسایل نقلیه قدیمی تراست. استفاده از این روش برای بازسازی موتورها و یا بازآفرینی قطعات سخت نایاب و یا کمیاب ، می تواند باعث شود خودروها از دهه 1920 تا دهه 1950 دوباره قابل استفاده ورانندگی شوند. با کمک مهندسی معکوس ، شما می توانید یک وسیله نقلیه کلاسیک را بدون تغییر در طراحی ، کاملاً کاربردی کنید.

برای مهندسی معکوس یک کالای فیزیکی ، یک سازمان به طور معمول نمونه ای از محصول مورد نظر را به دست می آورد و آن را برای بررسی مکانیسم های داخلی خود جدا می کند. به این ترتیب مهندسان می توانند از اطلاعات اصلی در مورد طراحی اولیه و ساخت محصول رونمایی کنند.

مهندسی معکوسبرای مثال هنگام مهندسی معکوس یک محصول مکانیکی همانند هواپیما ، کشتی ، وسیله نقلیه ، کامپیوتر یا قطعه ای از ماشین آلات صنعتی ، شما با تجزیه و تحلیل ابعاد و ویژگی های محصول مورد نظر ، شروع بکار می کنید. در طول این تجزیه و تحلیل ، شما اندازه گیری عرض ، طول و ارتفاع اجزای اصلی این محصول را انجام می دهید ، زیرا این ابعاد اغلب مربوط به ظرفیت عملکرد محصول است و شایدبتوان گفت این بخش جز کاربرد های پرطرفدار مهندسی معکوس می باشد.

امروزه برخی از مهندسان از فناوریهای اسکن سه بعدی برای انجام این نوع اندازه گیریها استفاده می کنند. مهندسان می توانند با اسکنرهای سه بعدی ، مشخصات  دقیق محصول را بدست آورند و این اطلاعات را بطور خودکار در بانکهای اطلاعاتی خود ثبت کنند. فن آوری های اسکن سه بعدی شامل دستگاه های اندازه گیری مختصات (CMM) ، اسکنر توموگرافی کامپیوتری (CT) ، اسکنرهای لیزری و …. است.

پس از جمع آوری و ثبت اطلاعات مناسب ، می توانید از این داده ها برای ایجاد نقشه های طراحی به کمک رایانه (CAD) برای تحلیل و توسعه بعدی استفاده کنید. نقشه های CAD نمایانگرهای دو بعدی و سه بعدی دیجیتال از محصولات است که می توانید برای تحلیل طراحی محصول از آنها استفاده کنید.

اهداف و کاربرد های مهندسی معکوس چیست؟

اهداف و کاربرد های مهندسی معکوس چیست؟

  • جایگزینی قطعات

با استفاده از مهندسی معکوس می توان برای قطعات فرسوده و ناکارآمد جایگزینی قدرتمند پیدا کرد.

  • خدمات وتعمیر قطعات

روش RE یک روش ایمن برای ترمیم قطعاتی است که به مشکل برخورده اند.

  • تجزیه و تحلیل نقص

برای زمانی که علی رغم تمام محاسبات قطعه یا محصول شما کارایی مطلوبی ندارد می توان با بهره گیری از روش مهندسی معکوس این نقص را  تحلیل و با سرعت بیشتری نسبت به راه های دیگر آن را برطرف کرد.

  • بهبود قطعات

یکی از پرطرفدار ترین کاربرد های RE ارتقای قطعات و یا محصولات است.

  • تشخیص و حل مسئله

یکی از اهداف مهندسی معکوس رسیدن از پاسخ به صورت مساله است برای مثال این مورد باید بگوییم فرض می کنیم شما می خواهید محصولی در بازار عرضه کنید و یا اینکه ایده ای جدید دارید، ما در تینوآ با استفاده از این روش نزدیک ترین فرآیند برای تولید و یا ساخت محصول و یا قطعه مورد نظرتان را در اختیار شما می گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *