100ها روش برای ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون


سیلیکون پلیمری بسیار سخت و انعطاف پذیر است، که اغلب از آن به عنوان قالب استفاده می شود. یکی از محصولاتی که این روز ها بسیار طرفدار پیدا کرده است، ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون است. این گلدان در طرح ها، اندازه ها و رنگ های بسیار متنوعی قابل ساختن و خریداری هستند.

یکی از مزیت های ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون، این است که می توان با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان، به یک گلدان شیک و زیبا دست یابید. توانایی شخصی سازی و رنگ آمیزی های منحصر به فرد، به شما این امکان را می دهد که از قالب های سیلیکونی متفاوتی برای هنرنمایی خود بهره گیرید.
دومین مزیت مربوط به نوع قالب است. در گذشته از قالب های سخت و شکننده برای قالب گیری سیمان استفاده می کردند، که اغلب با دردسر هایی همراه بود. اما امروز استفاده از قالب های انعطاف پذیر سبب راحتی کار شده است. در حقیقت با کمک این قالب ها می توانید در عرض چند ساعت، به ظرفی که مد نظرتان است، دست یابید. ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون، یکی از بهترین و آسان ترین کار ها در تهیه وسایل تزئینی است.

برایبه چه وسایلی نیاز است؟

خوشبختانه با کمک قالب های سیلیکونی می توانید کسب و کار کوچکی برای خود به راه انداخته و با آن به هنرنمایی بپردازید. برای این کار نیز، نیاز به تجهیزات و وسایل پیچیده ای ندارید. در حقیقت داشتن سیمان سفید یا سیاه، ماسه، اسپری پخت و پز، آب، مقداری سنگ، کاغذ سنباده، رنگ (در صورت نیاز)، کاسه و اسپاتول (برای هم زدن و تهیه سیمان)، قالب های سیلیکونی، وسایل تزئینی مورد نیاز از جمله ابزار آلات اولیه برای ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون هستند.
ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون
داشتن وسایل تزئینی متنوع مانند انواع صدف ها، بند های زرین، سنگ ها تزئینی، مهره های رنگی و… می تواند جلوه خاصی به گلدان های بتنی شما دهد. البته ایرادی که در استفاده از وسایل تزئینی وجود دارد، سخت بودن سوهان یا سنباده کشیدن بر روی سطح سیمانی پس از خروج از قالب است.
• اگر تمایل دارید که ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون شما رنگی به غیر از رنگ اصلی سیمان داشته باشد، باید حتما از سیمان های رنگی استفاده نمایید.
• در صورت در دسترس نداشتن اسپری پخت و پز، می توانید از روغن معمولی و قلمو استفاده نمایید.
• دقت کنید که مقدار سیمانی که برای ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون، به کار می برید، دقیقا به اندازه قالب شما باشد. زیرا کم بودن مقدار سبب کوچک شدن اندازه گلدان . بیشتر بودن سیمان سبب هدر رفت مواد اولیه شما می شود.
• حتما حتما قبل از ریختن سیمان در آب، آن را چندین بار الک کنید. این کار از حضور سنگ ریزه ها و مواد ناخالص در گلدان جلوگیری می کند.
• اگر می خواهید در هنگام ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون، تنها دیواره خارجی آن به رنگ ها و طرح های مختلف دیده شود، قبل از آنکه سیمان را در قالب بریزید، طرح خود را بر روی دیواره قالب سیلیکونی کشیده و اجازه دهید تا رنگ خشک شود. سپس سیمان را به درون قالب بریزید.
• هنگامی که سیمان را در قالب ریختید، حتما با چندین بار آن را به زمین زده تا سیمان به خوبی در همه جای قالب و با تراکم بالا قرار گیرد. در غیر این صورت زمانی که گلدان را از قالب بیرون بکشید، شاهد حفره های ریز و درشتی در سطح کار خواهید شد.

• اگر می خواهید وسایل تزئینی در بخش های خاصی از گلدان قرار داده شوند، حتما قبل از ریختن سیمان به درون گلدان آن را با چسب حرارتی بر روی دیواره قالب سیلیکونی ثابت کنید.
• اگر به هر دلیل در هنگام ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون، ظرف از قالب جدا نشد، می توانید با سشوار کمی به ظرف حرارت داده تا نرم شود و سپس آن را به آرامی از گلدان جدا کنید.
• هنگام استفاده از سیمان، حتما از دستکش استفاده نمایید.
چرا بهتر است برای ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون استفاده شود
یکی از مزیت های ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون که سبب محبوبیت آن شده است، چند بار مصرف بودن است. در واقع تا زمانی که این قالب ها پاره و یا کیفیت خود را از دست ندهند، می توان از آن ها استفاده نمود. خوشبختانه قالب های سیلیکونی دارای عمری طولانی هستند.
دومین دلیلی که شما را ترغیب می کند، ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون را در خانه انجام دهید، جدا شدن سریع و آسان قالب از گلدان است. در حقیقت روغن و یا همان اسپری پخت و پز، مانع از چسبیدن سیمان به سطح سیلیکون می گردد (دقت کنید که تمامی سطح با روغن و یا اسپری پخت و پز پوشیده شود).

تنوع در ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون، به شما توانایی نا محدودی برای تولید انواع گلدان می دهد. در حقیقت شما می توانید، تنها با استفاده از یک قالب و وسایل تزئینی متنوع، ده ها گلدان یک اندازه ولی با طرح های گوناگون تهیه کنید.

چگونه به ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون بپردازیم؟

برای ساخت یک گلدان بتنی، ابتدا قالب خود را با اسپری و یا روغن پوشش داده و در کناری قرار دهید. حال ماسه و سیمان را به نسبت 4 به 1 با یکدیگر مخلوط کرده و در ظرفی بریزید (قبل از مخلوط کردن ماسه و سیمان، حتما این دو را با الک ریز الک کنید. هرچه الک شما ریز تر باشد، گلدان یک دست تری خواهید داشت).

بعد از مخلوط کردن سیمان و ماسه، آب را کم کم بر روی آن ها ریخته و بعد از هر بار اضافه کردن آب، آن را به هم بزنید. غلظت سیمان باید نه زیاد شل باشد و نه زیاد سفت. دقت کنید که سیمان سریعا سفت می شود و باید مرحله هم زدن و ریختن آب را در حداقل زمان ممکن انجام دهید.
حال نوبت به ریختن سیمان در قالب است. در این مرحله بر اساس نوع قالب، میزان ریختن سیمان فرق می کند. اگر قالب شما دو تکه باشد، ابتدا سیمان را در ظرف بزرگتر ریخته و سپس قالب کوچکتر را درون آن قرار دهید. قالب کوچکتر را با دست فشار داده تا به درستی در سر جای خود قرار گیرد. اگر قالب تو خالی است، داخل آن آب و یا سنگ بریزید تا سنگین شود.
اگر قالب شما یک تکه است، کارتان بسیار راحت تر و آسان تر می شود. شما تنها باید سیمان را به درون قالب ریخته و بعد از اتمام کار، ظرف را چند بار محکم بر روی زمین بزنید، تا سیمان در همه جای قالب نفوذ کند.
اگر می خواهید که ساخت گلدان بتنی با قالب سازی سیلیکون دارای زه کش باشد، در انتخاب گلدان خود تکه ای کاغذ قرار دهید تا بعد از خشک شدن بتوانید آن را جدا کرده و به عنوان زه کش از آن استفاده کنید.

مرحله آخر، مرحله صبر کردن است. در حقیقت با توجه به اندازه گلدان شما، خشک شدن ظرف نیز به طول می انجامد. اما به طور معمول 24 تا 48 ساعت زمان لازم است، تا ظرف به طور کامل خشک شود. سپس گلدان را از قالب جدا کرده و به مدت 2 الی 3 روز در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. بعد از این مدت می توانید آن را سنباده کشیده و رنگ آمیزی کنید.

آموزشیمقالات ساخت لوازم تزئینیمقالات قالب سیلیکونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   0
   ×

    

   سلام !

   با یک کلیک در واتساپ پاسخگو شما هستیم.

   × چت واتساپ سریع ترین روش پاسخگویی