مقالات پرینت سه بعدی

پرینتر سه بعدی و همه نیازهای ما به این دستگاه

پرینتر سه بعدی

شاید بتوان پرینتر های سه بعدی را یکی از پرکاربرد ترین دستاورد های تکنولوژی دانست. فرقی ندارد که مشغول به چه فعالیتی هستید یا محور فعالیت کسب و کار شما چیست، پرینتر سه بعدی می تواند مورد نیاز شما باشد. برای آشنایی با خدمات پرینترهای سه بعدی و کاربردهای متنوع آن با تینوآ همراه باشید.

پرینتر سه بعدی به بیان ساده

پرینتر سه بعدی، دستگاهی است که شما می تواند با استفاده از آن طرح های خود را به صورت سه بعدی بسازید. تمامی ایده های شما می تواند از طریق نرم افزارهایی به صورت سه بعدی طراحی و با استفاده از پرینتر های سه بعدی ساخته شود.  یک پرینتر سه بعدی مواد را به صورت لایه لایه بر روی یکدیگر قرار داده و با حرارت دهی، لایه ها را به صورت یکپارچه در می آورد و طرح سه بعدی مورد نظر شما را می سازد. عملکرد پرینتر 3 بعدی بسیار به صنعت متالورژی پودر نزدیک است. طرح های مورد نظر در این روش، می تواند بسیار متنوع باشد، از قطعات صنعتی، قالب ها، پروتزها و ارتزها گرفته تا قطعات تزیینی، هنری و … . با این تنوع کارکرد، قابل پیش بینی است که مشتریان خدمات پرینت سه بعدی می توانند بسیار گسترده باشند.

پرینتر 3 بعدی

پرینتر 3 بعدی

پرینتر سه بعدی دستاورد پر کاربرد تکنولوژی

طراحی گام اول استفاده از پرینتر های 3 بعدی

ایده ها و طرح های شما قبل از ساخته شدن و به عبارتی پرینت شدن به صورت سه بعدی باید با نرم افزارهای مربوطه طراحی شوند. شما می توانید طرح های خود را برای پرینت و ساخته شدن با پرینتر سه بعدی به متخصصان تینوآ بسپارید. طراحی سه بعدی قبل از پرینت با هدف تعیین جزئیات و با هدف پرینت یک قطعه طبق نیاز کارفرما انجام می شود. در فاز طراحی، خواص نهایی قطعه، اندازه، دقت، جنس مواد و … تعیین می شود. در این مرحله قبل از پرینت، تمامی جزئیات طراحی قطعه، از جمله اندازه ها، ضخامت دیواره ها، زوایا و … تعیین می شود. طراحی تعیین کننده کیفیت و البته کارایی قطعه پس از پرینت می باشد، بنابراین لازم است طراحی به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای انجام شود.

کارشناسان تینوآ علاوه بر خدمات طراحی، می توانند قبل از اینکه ایده ها، طراحی و آماده پرینت شوند، شما را در توسعه ایده نیز یاری نمایید. امکان سنجی و طراحی مفهومی فازهایی است که قبل از پرینت لازم است تا انجام شود. در این فاز، نیازهایی شما به دقت شناسایی و مورد بررسی قرار می گیرد.

پرینتر سه بعدی برای نمونه سازی سریع، آسان و دقیق

اگر با عملکرد پرینتر سه بعدی آشنا شده باشید، برایتان قابل پیش بینی است که این روش نیازی به قالب گیری برای ساخت نمونه اولیه ندارد. شما می توانید با سرعت بسیار بالایی قطعه مورد نظر خود را با نرم افزار طراحی و سپس پرینت نمایید. همچنین در این روش پخت قطعه که به اصطلاح تخصصی تر sinter نامیده می شود همزمان با شکل دهی انجام می شود و یک مرحله دیگر در ساخت صرفه جویی می شود. کاهش مراحل فرایند ساخت، باعث افزایش سرعت این روش می شود. نیاز به ابزار ، ماشین آلات و … در این روش به شدت کاهش می یابد.

نمونه سازی پیچیده ترین قطعات با  پرینتر 3 بعدی

پرینتر سه بعدی امکان نمونه سازی طرح های پیچیده را فراهم می آورد. بسیاری از طرح ها به دلیل محدودیت ساخت قالب، قابلیت ساخت را با روش های دیگر ندارند اما در استفاده از پرینتر سه بعدی ، بسیاری از اشکال پیچیده قابلیت ساخت دارند. این قابلیت پرینتر سه بعدی ، باعث شده است تا  خدمات پرینتر 3 بعدی میان جواهر سازان، صنایع پیشرفته ، سازندگان ملزومات و تجهیزات پزشکی و … بسیار پر طرفدار باشد.

همچنین این روش به دلیل کاهش هزینه ها، ساخت قطعات پیچیده را مقرون به صرفه می نماید. در بسیاری از روش های سنتی، حتی اگر ساخت قطعات پیچیده از نظر فنی قابل انجام باشد، به دلیل هزینه های بالا، این کار مقرون به صرفه نیست. پرینتر 3 بعدی امکان ساخت قطعات پیچیده را با قیمت های مناسب فراهم آورده است. در این روش به دلیل حذف مراحل قالب گیری و هزینه های ثابت، حذف عملیات همچون تراشکاری و … که تلفات مواد بسیار بالایی دارند، هزینه ها کاهش چشمگیری دارند.

پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی برای بسیاری از کاربرد های هنری و صنعتی دقت بسیار بالا و قابل قبولی دارد، بنابراین برای شکل دهی و ساخت قطعات با جزییات زیاد که به دقت در حد میکرون نیاز دارند، پرینتر سه بعدی روشی بی رقیب است.

امکان شخصی سازی و تولید محدود از بزرگترین مزیت های پرینتر سه بعدی

اگر برای ساخت قالب هزینه زیادی کرده باشید، بی شک ایجاد تنوع در طرح ها و شخصی سازی طرح ها با سلیقه مشتری برایتان مقرون به صرفه نیست اما اگر بخواهید از خدمات پرینتر سه بعدی برای ساخت قطعات استفاده نمایید، می توانید با آرامش خاطر در سریع ترین زمان ممکن، با کمترین دردسر و البته با هزینه ای مقرون به صرفه، محصولات خود را به صورت شخصی سازی شده ارائه نمایید. خدمات پرینتر 3 بعدی می تواند پاسخگوی نیاز طیف گسترده ای از مشتریان باشد.

مدیریت ریسک بازار با خدمات پرینتر سه بعدی

کاهش هزینه و افزایش سرعت تولید به روش پرینتر سه بعدی باعث شده است تا این روش برای تولید با تعداد محدود روشی بسیار مقرون به صرفه باشد. با تولید تعداد محدود می توانید جهت گیری های بازار را به سهولت مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و با مدیریت ریسک برای تولید انبوه برنامه ریزی نمایید. همچنین این روش تولید به تعداد محدود را مقرون به صرفه می نماید بنابراین برای تولید بسیاری از پروتز ها و ارتز های صنعت پزشکی روشی بسیار مفید می باشد. این قابلیت در تولید به روش پرینتر 3 بعدی برای تولید قالب جواهرات نیز بسیار مناسب است چون هم قابلیت تولید اشکال پیچیده را دارد و هم برای تعداد محدود مقرون به صرفه است.

پرینتر 3 بعدی و عملیات بعد از تولید

قطعات تولید شده به روش پرینتر سه بعدی کمتر از قطعات تولید شده به روش های سنتی نیازمند عملیات ثانویه هستند اما در صورت نیاز می توان این قطعات را نیز مشابه قطعات تولید شده به روش های دیگر به راحتی و بدون هیچ مشکلی مورد عملیات ثانویه همچون سمباده زنی ، صیقل کاری و … قرارداد.  گروه تینوآ آماده ارائه خدمات از این دست بوده و می تواند پس از تولید محصول به روش پرینت سه بعدی ، سایر عملیات مورد نظر شما از جمله سمباده زنی، رنگ زنی و … را نیز به بهترین شکل ممکن با مقرون به صرفه ترین هزینه ها اجرا نماید.

اهمیت انتخاب مواد در تولید به روش پرینتر سه بعدی

خدمات پرینت سه بعدی برای گروه گسترده ای از مواد قابل استفاده است و می توان قطعات با استحکام مکانیکی مطلوبی را با این روش تولید نمود. شاید بتوان ادعا نمود که روزانه تعداد زیادی ماده به فهرست مواد قابل استفاده در پرینتر 3 بعدی اضافه می شود. چوب، مواد غذایی همچون شکلات در کنار مواد آلی ، فلز ها، کامپوزیت ها و حتی سرامیک ها از جمله این مواد هستند. اما یکی از مهم ترین مسائلی که لازم است قبل از استفاده از خدمات پرینتر سه بعدی بدانید، محدودیت این روش در انتخاب مواد است. بنابراین در صورتی که قطعات با جنس خاصی مد نظر شماست توصیه می شود قبل از انتخاب ماده با کارشناسان گروه تینوآ مشورت نمایید. استفاده از موادی که برای پخت نیازمند دماهای بالا می باشند، مثل برخی از سرامیک ها، با استفاده از این روش توصیه نمی شود چرا که ممکن است قطعات با استحکام پایین نتیجه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *