قالب های سیلیکونی، تحولی در دنیای ساخت اشیا در خانه و کارگاه های کوچک هستند. این قالب ها در صد ها شکل و اندازه گوناگون برای ساخت هر ظرفی در دسترس است. قالب سازی سیلیکون با چهار روش مختلف تهیه می شود:

سیلیکون مایع یا همان LSR

سیلیکون گرما پخت یا HTV

سیلیکون هوا پخت یا RTV

سیلیکون پرینتری

قالب سازی سیلیکونی

قالب سازی سیلیکونی

هر کدام از این روش ها، به قالب های سیلیکونی، قابلیت های خاصی را می دهند، که آن ها را برای کار های ویژه ای مناسب می کند. مثلا از قالب سازی سیلیکون که با روش RTV ساخته شده است، می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • این قالب مناسب برای محصولاتی مانند سنگ، گچ، بتن، رزین، GRC و سنگ مصنوعی است.
 • مناسب برای تمامی محصولاتی است، که پس از قالب گیری نیاز به واکس دارند.
 • این قالب ها برای ساخت زیره کفش و نمونه برداری از زیره کفش بسیار مناسب هستند.
 • جهت ساخت انواع پد های چاپ به کار می روند
 • قالبی مناسب برای ساخت انواع اجزا مصنوعی در پزشکی
 • قابل استفاده در صنایع دستی، شمع سازی، مجسمه و پیکر ساز
 • مناسب برای آشپزی و شیرینی پزی

ویژگی های یک قالب سازی سیلیکون مرغوب

برای آنکه کار شما با کیفیت تر و زیبا تر خود را نشان دهد، شما نیاز به یک قالب با کیفیت سیلیکونی دارید. اما این قالب باید چه خصوصیاتی داشته باشد، تا بتواند برای کار شما مفید واقع شود؟ از جمله ویژگی های یک قالب سازی سیلیکون خوب:

1-     داشتن مقاومت بالا در برابر پیچ و خم دادن

یکی قالب سیلیکون مرغوب نباید دچار شکستگی و یا تغییر شکل شود. این مزیتی است که قالب سازی سیلیکون در برابر سایر قالب ها مانند قالب های فلزی و شیشه ای دارد.

2-     طول عمر بالا

از آنجایی که فرد باید مدام، از قالب ها برای ساخت اشیای خود استفاده کند، استفاده از قالب های بی کیفیت می تواند هزینه بسیاری برای وی در بر داشته باشد. این در حالی است که می توان، قالب های سیلیکونی را تا سال ها و برای صد ها بار بدون اینکه تغییر شکل دهند، استفاده کرد.

3-     سبک بودن قالب سازی سیلیکون

یکی از ویژگی های بارز قالب ساز سیلیکون، داشتن وزن کم است. این قالب ها بسیار سبک بوده و می توان تعداد بسیاری از آن ها را در یک مکان کوچک نگهداری کرد. علاوه بر این، اگر بخواهید وسایلی در ابعاد بزرگ تهیه کنید، این خصوصیت شما را یاری می کند تا به راحتی وسیله را همراه با قالب جابجا نمایید.

4-     مقاومت مناسب در برابر حرارت

یکی از ویژگی های مثبت قالب های سیلیکونی، مقاومت بی نظیر شان در برابر حرارت است. این قالب ها می توانند از بازه دمای 60- درجه سانتی گراد تا 230+ درجه سانتی گراد را تحمل کنند. این ویژگی بی نظیر، کاربرد قالب های سیلیکونی را ارتقا بخشیده؛ به گونه ای که امروزه از قالب سازی سیلیکون نه تنها در کار های کوچک، بلکه در صنایع الکتریکی، مهندسی ساخت و ساز ، صنعت ریخته گری، ماشین سازی و… نیز استفاده می گردد.

5-     حفظ شکل بعد از قالب گیری

یکی از عواملی که امروزه بسیاری از افراد را ترغیب به استفاده از قالب سازی سیلیکون می کند، انعطاف پذیری و جدا شدن سریع و آسان قالب از محصول نهایی است. در حقیقت شما می توانید بدون اینکه آسیبی به محصول و قالب وارد شود، به راحتی این دو را از یکدیگر جدا کنید.

6-     اندازه گیری آسان حجم قالب

یکی از معایبی که قالب های فلزی و یا شیشه ای دارند، تغییر حجم آن ها در برابر تغییرات دما است. این عیب سبب می شود که میزان ماده اولیه شما از ظرفیت قالب تان کمتر شود. این در حالی است که می توان برای اندازه گیری حجم مورد نیاز از مواد اولیه، مقداری را آب در داخل قالب سازی سیلیکون ریخته و به اندازه همان حجم، از مواد اولیه تهیه نمود.

7-     قالب سازی سیلیکونی، قالبی با جزئیات فراوان

قالب سازی سیلیکون دارای ریز جزئیات فراوان بوده و می تواند محصولی با ظرافت بی نظیر به شما عرضه کند. این ویژگی مخصوصا برای ساخت ظروف تزئینی، جواهرات، انواع مجسمه ها و شمع بسیار پر کاربرد باشد.

8-    مقاوم در برابر تغییرات محیطی

یکی از ویژگی های بارز قالب ساز سیلیکون، عدم تغییر آن برابر تغییرات محیطی است. مثلا شما می توانید بدون اینکه تغییری در اندازه و حجم قالب پیش بیاید، آن را از یک محیط گرم به یک محیط سرد منتقل کنید. همچنین این قالب ها در برابر رطوبت بسیار مقاوم هستند و مانند فلزات دچار زنگ زدگی نمی شوند.

وسعت قالب سازی سیلیکون در صنعت آشپزی

یکی از مشاغلی که در آن انواع قالب سازی سیلیکون به کار گرفته می شود، صنعت آشپزی است. البته قالب هایی که برای آشپزی و شیرینی پذیری مورد استفاده قرار می گیرند، با قالب های دیگر متفاوت می باشد. مثلا این قالب ها بر اثر حرارت با مواد غذایی واکنش نداده و رنگشان ثابت است. همچنین این قالب ها بدون بو می باشند و از این بابت نگرانی برای غذا ایجاد نمی کنند.

کاربرد سیلیکون در آشپزی

کاربرد سیلیکون در آشپزی

چگونه با قالب سازی سیلیکون شمع بسازیم

ساختن شمع های زیبا و متنوع، تنها از پس قالب سازی سیلیکون بر می آید. این قالب ها دارای جزئیات فراوانی بوده که به شما امکان می دهد شمع های خود را در هر شکل و اندازه ای بسازید. صد ها مدل قالب سیلیکونی شمع وجود دارد، که می تواند تنوع بی نظیری در شمع های شما ایجاد کند.

کاربرد سیلیکون در شمع سازی

کاربرد سیلیکون در شمع سازی

چگونه با قالب سازی سیلیکون ظروف گچی بسازیم

ساختن گلدان ها و مجسمه های گچی، یکی دیگر از کاربرد های قالب سیلیکونی است. شما می توانید تنها با مشتی گچ سفید و رنگی به هنر نمایی های بی نظیری بپردازید، که تماما مدیون قالب سازی سیلیکونی است. جدا شدن راحت این قالب از محصولات سبب دوام و پایداری بی نظیری در کار های شما می شود.

آیا می توان با قالب سازی سیلیکون ظروف رزینی ساخت؟

 استفاده از رزین ها، تحولی شگرف در دنیای در ساخت و ساز ظروف می باشد. شما با کمک قالب سازی سیلیکون می توانید ظروفی بسیار زیبا و منحصر به فرد بسازید که هر چشمی را خیره می کند. تقریبا هزاران قالب سیلیکونی مختلف برای ساخت انواع ظرف و وسایل تزئینی وجود دارد.

کاربرد سیلیکون در رزین

کاربرد سیلیکون در رزین

مقالات قالب سیلیکونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   0
   ×

    

   سلام !

   با یک کلیک در واتساپ پاسخگو شما هستیم.

   × چت واتساپ سریع ترین روش پاسخگویی