آموزشی, مقالات قالب سیلیکونی

آموزش ساخت زیورآلات رزینی با کمک قالب سیلیکونی

یکی از پرطرفدارترین کسب و کارهای خانگی ساخت زیورآلات است. زیورآلاتی که به کمک رزین ساخته می شوند بسیار پر طرفدار و متنوع شده اند. اگر دوست دارید بدانید که این نوع زیورآلات چگونه ساخته می شوند تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. این مقاله درباره آموزش ساخت زیورآلات رزینی می باشد.

آیا فقط میتوانم زیورآلات رزینی بسازم ؟

نکته بسیار مهم این است که اگر شما اصول این کار را درست آموزش بببینید دیگر محدود به ساخت زیورآلات نیستید و می توانید انواع لوازم دکوری و تزئینی را برای خود بسازید. شاید بخواهید حلقه ای دکوراتیو و بزرگ را برای گوشه ای از خانه اتان درست کنید و یا حتی بخواهید یک چراغ خواب زیبا را برای خود بسازید . با دیدن یک آموزش اصولی و یاد گرفتن فوت و فن های این کار دنیای جدید پیش روی شما باز خواهد شد.

آموزش ساخت زیورآلات رزینی

شاید تصور بالا ساده ترین نوع زیورآلاتی است که میتوانیم به کمک قالب سیلیکونی بسازیم . نکته بسیار مهم این است که اگر ما بتوانیم قالب های پیچیده تری بسازیم می توانیم زیورآلات خاص تری نیز تولید کنیم. پس قبل از آموزش ساخت زیورآلات رزینی بادی یاد بگیریم که چگونه یک قالب خوب برای تولیدات خاص بسازیم.

برای اینکه تمای نکات مورد استفاده در ساخت قالب سیلیکونی را آموزش ببینید به شما پیشنهاد میکنم ” آموزش ساخت قالب سیلیکونی (بخش خانگی) ” را تهیه و مشاهده نمایید. بعد از دیدن این آموزش شما یاد میگیرید که چگونه قالب های خاص را برای خود تولید نمایید. این کار را شما را به یک حرفه ای در بازار تبدیل می کند و همیشه چندین قدم از رقبا جلو خواهید بود . به سراغ ادامه آموزش ساخت زیورآلات رزینی می رویم.

مراحل آموزش ساخت زیورآلات رزینی

بعد از اینکه در ساخت قالب حرفه ای شدیم به سراغ ساخت زیور آلات می رویم.

مواد لازم برای انجام کار:

  • رزین اپوکسی و هاردنر مرغوب (مخصوص ساخت بدلیجات)
  • قالب سیلیکونی
  • رنگ‌های دلخواه و مخصوص رزین
  • اشیا تزیینی در صورت دلخواه
  • لیوان پلاستیکی و همزن
  • چسب حرارتی
  • انواع سمباده
  • روغن برزک یا کتان برای جلا دادن

گام اول نحوه ساخت زیورآلات رزینی

قالب سیلیکونی خود را باید باید قبل از هر کاری آن را با آب و صابون بشویید، زیرا قالب‌های سیلیکونی بیشتر گرد و غبار و چربی را به خود میگیرد در نتیجه در بخش نهایی کیفیت پایین می آید از این رو قبل از هر کاری پیشنهاد می شود این مدل قالب‌ها را با آب و صابون بشوید و خشک کنید. زدن جدا کننده کمک می کند که محصول نهایی به راحتی از قالب جدا شود و اگر قطعه ریز و ظریفی دارید سالم از قالب خارج شود.

آموزش ساخت زیورآلات رزینی

گام دوم روش ساخت زیورآلات رزینی

بعد از آماده سازی قالب، وقت آن است که تزئینات مورد نظر را در داخل قالب قرار دهیم. نکته مهم در اینجاست که اگر قالب شما بزرگ است و قطعات مورد استفاده نیز بزرگ هستند برای جلوگیری از شناور شدن قطعات در قالب لازم است آنها را با چسب حرارتی بچسبانید و یا از اجسام سنگین بر روی آنها استفاده کنید. گاهی هم دوست دارید قطعات به صورت شناور در کار باشند که در این صورت نیازی به این روش‌ها نیست.

گام سوم برای ساخت زیورآلات با اپوکسی

در این مرحله لازم است از رزین اپوکسی دو جزیی استفاده کنیم که به اصطلاح از دو جز رزین و هاردنر درست شده است. ابتدا باید رزین را با ترازو اندازه گیری کنیم و به میزان مشخص (برای هر کارخانه سازنده این مقدار متفاوت است) هاردنر اضافه کنیم.

نکته مهم اینجاست که باید هاردنر هم توسط ترازو اندازه گیری شود و به میزان مشخص (متناسب با میزان درج شده در محصول) مخلوط گردد دقیقا مانند آن چیزی که در آموزش ساخت قالب سیلیکوین ( بخش خانگی ) به شما آموزش دادیم. در غیر این صورت مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد اگر مقدار رزین بیشتر از هاردنر باشد محصول نهایی هرگز خشک نمی شود و اگر مقدار هاردنر بیشتر باشد محصول نهایی خشک و شکننده خواهد بود. از این رو میزان اختلاط هاردنر و رزین بسیار مهم است و همان طور که میدانید نحوه همزدن آن هم روش خاص خود را دارد.

نکته مهم در انتخاب رزین اپوکسی:

در انتخاب رزین و هاردنر باید دقت کافی داشته باشید زیرا کیفیت و مرغوبیت خود رزین و هاردنر در نتیجه کار نهایی بسیار تاثیرگذار است از این رو لازم است یا بر اساس تجربه و آزمون و خطا مرغوبیت را متوجه شوید و یا می توانید در این زمینه از ما مشورت بگیرید. خبر خوب اینکه سایت نگین طراحان نو اندیش توانا مشاوره رایگان در زمینه خرید رزین به شما میدهد و شما میتوانید با خیال آسوده تری خرید خود را انجام دهید.

آموزش ساخت قالب سیلیکونی

گام چهارم آموزش ساخت زیورآلات با چوب

در این مرحله برای ساخت زیورآلات اگر رنگ خاصی مدنظر دارید به مخلوط هاردنر و رزین اضافه کنید. نیاز است 3 الی 4 دقیقه هم بزنید و بعد از مخلوط شدن کامل آن را درون قالب بریزید. نکته مهمی که کمتر مورد توجه قرار میگیرد حباب‌های ریزی است که روی سطح کار درست میشوند این حباب‌ها از کیفیت نهایی کار می‌کاهد از این رو برای از بین بردن آنها میتوانید تکنیک ها و فوت های کوزه گری که در آموزش ساخت قالب سیلیکونی یاد داده ایم استفاده کنید.

گام پنجم آموزش ساخت زیورآلات دست ساز رزینی

بعد از ترکیب درست هاردنر و رزین اپوکسی باید مخلوط را به درون قالب بریزید و اجازه دهید در دمای مناسب 25 درجه خشک شود. باید توجه داشته باشید که محیط و فضای قرارگیری قالب به نحوی باشد که گرد و غبار بر روی آن ننشیند و دمای مناسبی نیز داشته باشد. نکته بسیار مهم دیگر این است که باید قالب را در یک سطح تراز قرار دهید تا محصول نهایی کیفی بالاتری داشته باشد.

بعد از آماده سازی قطعات باید آنها را جلا دهید که معمولاً با روغن برزک و یا روغن کتان این کار انجام میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *