ماکت سازی با پرینت سه بعدی

ماکت سازی با پرینت سه بعدی

ماکت سازی با پرینت سه بعدی


ماکت سازی با پرینت سه بعدی یکی ازروش های مقرون به صرفه و با میزان دقت بسیار بالا در زمان حال حاضر است . در گذشته نه چندان دور برای اجرایی نمودن ایده ها و طرح های ذهنی باید تلاشی زیادی انجام می شد ( به تحریر درآورد و یا به تصویر کشیدن)  که گاها طرح اولیه با نتیجه نهایی مغایرت زیادی داشته و از طرفی میزان زمان و هزینه زیادی می بایست در این راه تا اجرایی شدن طرح مصرف میشد.

اما به مرور ماکت سازی از شکل ساده خود تغییر پیدا کرد و ایده ها و طرح ها جلوه ای واقعی تر به خود گرفتند و افراد توانستند طرح های مد نظر خود بدون کمترین نگرانی از مغایرت طرح اولیه و اجرای نهایی انتخاب کنند .

اما با وجود پیشرفت روزافزون علم ، ماکت سازی همچنان درگیر مشکلاتی نظیر زمان بر بودن ساخت ماکت به روش دستی ، انجام اندازه گیری دقیق ، استفاده از مواد مناسب برای به دست آوردن نتیجه ای دقیق از طرح اولیه ، نکات دردسر آفرین در ماکت سازی بوده است .

با حضور پرینتر های سه بعدی تحول چشم گیری در حوزه ماکت سازی اتفاق افتاد. و ماکت سازی با پرینت سه بعدی طرف داران زیادی پیدا کرد . با وجود پرینتر های سه بعدی دیگر جایی برای بی دقتی های انسانی و یا عدم تشابه بین طرح اولیه و نتیجه نهایی وجود نداشت و بسیاری از طرح ها و ایده های مد نظر طراحان و ماکت سازان بود که امکان ساخت دستی آن فراهم نمی شد با وجود پرینتر های سه بعدی میسر گردید.

پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی

از محاسن ماکت سازی با پرینت سه بعدی این است که یک طراح و یا ایده پرداز به جای آنکه نگران فراهم کردن مواد اولیه و یا اندازه گیری دقیق باشد ، فرصت بیشتری برای تفکر و ایده پردازی در مورد طرح مورد نظر خواهد داشت .

ماکت سازی معماری با پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی یکی از پر بحث ترین فناوری ها در این دهه اخیر بوده است. برخی آن را آغاز انقلاب صنعتی سوم می دانند و برخی دیگر حتی آن را با اختراع رایانه مقایسه کرده اند و پیش بینی می کنند که این دستگاه ها می توانند تأثیر مشابهی داشته باشند.

از آنجایی که مدل های معماری ساخته شده به وسیله پرینت سه بعدی مزایای زیادی داراست ؛ دانستن نکاتی درباره ماکت سازی با پرینت سه بعدی برای مدل های معماری خالی از لطف نخواهد بود .

این فناوری برای معماران بسیار کاربردی می باشد . طرح های چاپی سه بعدی یک اتفاق شگرف در این صنعت بوده است و به مهندسان این امکان را می دهد تا به سرعت و با هزینه کم مدل های مورد نظر خود را با هر مقیاسی ساده یا پیچیده ایجاد کنند.

برای مثال در هلند ، خانه هایی به وسیله پرینت سه بعدی اخیراً ساخته و تکمیل شد. همچنین در چین نیز این موفقیت تکرار شد و مهندسان موفق به ساخت خانه هایی با استفاده از مواد چاپی سه بعدی شدند. همینطور  در اسپانیا ، اولین پل به وسیله پرینت سه بعدی برپا شد.

اکثر شرکت های معماری تیم های متخصص طراحی داخلی دارند که برای ساخت مدل های خود می بایست از برنامه های CAD استفاده کنند . در صورت مجهز نبودن شرکت به دستگاه پرینت سه بعدی می توان طرح را برای اجرا به شرکت هایی که پرینتر سه بعدی حرفه ای دارند سپرد . در مرحله ساخت دیگر نیازی به تغییر در طرح وجود ندارد و فقط چاپگر به رایانه خود متصل می شود تا دستگاه خود شروع به ساخت مدل های معماری طراحی شده کند .

 قبل از اینکه به چگونگی ایجاد مدل های با کیفیت با استفاده از فناوری بپردازیم ، ابتدا بهتر است بدانید که چگونه می توانید روند کار را پیش ببرید.

نکات مهم ماکت سازی با پرینت سه بعدی :

 • قبل از شروع ، لحظه ای فکر کنید که دقیقا چه چیزی می خواهید چاپ کنید . توانایی تفکر در دنیای سه بعدی بزرگترین سرمایه شماست. بیشتر طراحان انقدر به طرح های دو بعدی عادت کرده اند که تبدیل آن در سه بعد برایشان دشوار است. پس ایده های خود را به صورت سه بعدی شروع کنید.
 • در مورد مقیاس و اندازه چاپ برای مدل سه بعدی خود تصمیم بگیرید. بسیار مهم است که مقیاسی درست برای ارائه و ساخت ماکت داشته باشید.این انتخاب بیشترین تاثیر را در خروجی خواهد داشت .
 • ایجاد ماکت ها به وسیله پرینت سه بعدی فرآیندی پیچیده است که نیاز به تخصص دارد. شرکت تینوآ پیش از چاپ طرح مورد نظر شما، فایل را توسط متخصصین مجموعه بررسی می نماید و در صورت مشاهده هر گونه اشکالی که باعث نامطلوب شدن خروجی شود به شما اطلاع خواهد داد .
 • در صورت عدم توانایی طراحی با برنامه Cad می توانید به خیال آسوده این امر مهم را به تیم متخصصین تینوآ بسپارید تا هم در طراحی و هم در اجرا شما را یاری دهیم و با کمترین میزان خطا طرح را اجرایی نماییم .
ماکت سازی با پرینت سه بعدی

ماکت سازی با پرینت سه بعدی

و در آخر همانطور که قبلا گفتیم پرینترهای سه بعدی به طراحان این امکان را می دهد که بدون نگرانی در مورد خطاهای انسانی ، آزادانه طراحی کنند. این معمولاً در مدل های بسیار دقیق حاصل می شود. با این آزادی ، شما می توانید مرزهای طراحی خود را تحت فشار قرار داده و امکانات جدید را امتحان کنید زیرا می توانید سریع ، دقیق و با هزینه مناسب مدل های آزمایشی را ارائه دهید.

تجدید نظر در مدل ها پیش از آنکه مملوس و عینی شود می تواند امری مشکل باشد ، اما نه وقتی چاپگر سه بعدی دارید . این پرینترها به شما امکان می دهند تا طراحی خود را تغییر دهید و طراحی جدید را در کوتاه ترین زمان ممکن دوباره چاپ کنید . با توجه به این امر که هزینه خرید پرینتر های سه بعدی بسیار زیاد است و میزان استفاده از آن کم ،تینوآ در کنار شما است تا با کم ترین هزینه طرح مورد نظر خود را به چاپ برسانید. همچنین جهت دریافت ایده آل ترین  خدمات پرینت های سه بعدی می توانید با گروه تخصصی تینوآ تماس بگیرید .

blogماکت سازیمقالات پرینت سه بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   0
   ×

    

   سلام !

   با یک کلیک در واتساپ پاسخگو شما هستیم.

   × چت واتساپ سریع ترین روش پاسخگویی