طراحی سه بعدی ، گسترده‌تر از سابق


در مقاله قبلی به بررسی طراحی سه بعدی و نرم‌افزارهای کاربردی آن پرداختیم اما در این مقاله می‌خواهیم کمی تخصصی‌تر به بررسی و توضیح طراحی و مدلسازی سه بعدی بپردازیم.

تعریف طراحی سه بعدی:

طراحی سه بعدی فرآیند استفاده از نرم‌افزار برای ایجاد یک نمایش ریاضی از یک شئ یا شکل سه بعدی است. شئ ایجادشده مدل سه بعدی نامیده می‌شود و برای طراحی این مدل‌های سه بعدی از کامپیوتر استفاده می‌شود. طراحی سه بعدی در صنایع مختلف برای کمک به هنرمندان در شکل‌گیری، برقراری ارتباط، مستندسازی، تجزیه‌وتحلیل و به اشتراک‌گذاری ایده‌های متفاوت استفاده می‌شود.

چه چیزی طراحی سه بعدی را مهم می‌کند؟

طراحی‌های سه بعدی در حوزه‌های مختلف از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. این صنایع از طریق برنامه‌ریزی و توسعه مناسب، از طراحی سه بعدی برای تبدیل ایده‌های خود به واقعیت استفاده می‌کنند. این طرح‌ها به‌طورکلی با کمک گرافیک‌های رایانه‌ای سه بعدی ایجاد می‌شوند که به طراحان یا مدل‌سازان این امکان را می‌دهد تا ویژگی‌ها و جزئیات جدیدی را به ایده خود اضافه کنند؛ که این قابلیت، منجر به ایجاد یک طراحی جذاب از محصول یا خدمات موردنظر می‌شود که می‌تواند با کارآمدترین روش برای بینندگان نمایش داده شود.تکنیک‌های پیشرفته مدل‌سازی سه بعدی نیز می‌تواند برای بهبود تجسم مفاهیم پیچیده اجرا شود. مزیت دیگری که کاربران نهایی می‌توانند به دست آورند مشاهده اشیاء از زوایای مختلف است.
زمینه‌هایی که طراحی سه بعدی در آن‌ها پرکاربردتر و پرطرفدار است:

1- آموزش

در فرآیند و روند آموزشی در دنیای امروز تلاش می‌شود تا بیشتر مفاهیم از طریق آزمایش‌ها، فعالیت‌ها و مثال‌های قابل‌لمس برای دانش آموزان به‌صورت مجازی و یا الکترونیکی تدریس شود. با توجه به این فرآیند با استفاده از طراحی سه بعدی امکان ساخت مدل‌های سه بعدی و نمونه‌های اولیه فراهم می‌شود.

2- معماری

طراحی سه بعدی در معماری یک ابزار ارزشمند است زیرا مهندسین می‌توانند تمام جزئیات سازه‌ای که قرار است ساخته شود را مشاهده کنند و یا به مشتری نشان دهند و تمام اصلاحات را انجام داده و پس از رضایت کامل شروع به کارنمایند. در این حالت، از تکنیک‌های سایه زنی و بافت برای ایجاد رندرهای داخلی و خارجی، برای سازه‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود.


3- سرگرمی

همان‌طور که می‌دانید امروزه دنیای بازی‌های رایانه‌ای و گرافیکی پیشرفت چشم‌گیری داشته و طراحی‌های که در زمینه تولید این بازی‌ها انجام می‌شود بی‌نظیر و بسیار مشابه دنیای واقعی می‌باشد. البته که از طراحی سه بعدی در صنعت فیلم و انیمیشن سازی نیز استفاده می‌شود.

4- تبلیغات و بازاریابی

طیف گسترده‌ای از خدمات طراحی سه بعدی را برای صنعت تبلیغات و بازاریابی ارائه می‌شود. از مدل‌های استراتژی دیجیتال، مدل‌های روابط عمومی و مدل‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی گرفته تا مدل‌های مارک های تجاری و موارد دیگر به کمک مدل‌سازی سه بعدی ایجاد می‌شود. ارائه طرح‌هایی باکیفیت بالا که محصول یا خدمات شمارا نسبت به سایرین ممتاز خواهد کرد.

5- ساخت محصول

در فرآیند تولید محصول، طراحی سه بعدی در بخش‌های مختلف استفاده می‌شود. از نمایش مدل اولیه محصول تا فرآیند رنگ‌بندی، بسته‌بندی و حتی فروش آن، همه به کمک مدل‌سازی سه بعدی انجام می‌شود.

6- تجارت الکترونیک و خورده فروشی

ارائه مدل‌سازی سه بعدی محصول و پویانمایی‌ آنها به صنعت خرده‌فروشی کمک می‌کند تا ویژگی‌های محصول‌هایشان را با روشی دقیق به مشتریان هدفمند نشان دهند. این امر باعث افزایش روند مشاهده برند و فروش شرکت می‌شود.

7- فعالیت‌های نظامی و علمی

ساخت نمونه‌های اولیه سه بعدی از دستاوردهای نظامی، یکی از کاربردهای طراحی سه بعدی در زمینه فعالیت‌های نظامی می‌باشد؛ که با دو منظور انجام می‌شود. در حالت اول طرح ذهنی یک مهندس و طراح سازه‌های نظامی است و در حالت دوم تلاش برای ساختن نمونه‌ای مشابه ابزار جنگی سایر ارتش‌ها و کشورها است.
در فرآیند علمی نیز طراحی سه بعدی برای پروژه‌های پژوهشی بسیار کاربرد دارد.

مزایای طراحی سه بعدی در صنعت‌های مختلف:

صرفه‌جویی در زمان و هزینه یک ویژگی پرطرفدار:

امروز اکثر پروژه‌های مختلفی که در صنعت‌های متفاوت فعالیت دارند معمولاً به‌منظور صرفه‌جویی در زمان و هزینه، در ابتدای کار بودجه‌ای به بحث طراحی سه بعدی اختصاص می‌دهند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن یک مدل اولیه از کار خود را مشاهده کنند و ایرادگیری نمایند و در صورت نیاز به کارفرما ارائه دهند.

خلاقیت بیشتر با بهره گیری از نیروی ماهر و باتجربه:

با توجه به اینکه معمولاً کار طراحی سه بعدی به شرکت و افراد متخصص در این زمینه واگذار می‌شود و قطعاً آن‌ها پروژه‌هایی مشابه را مدیریت و آماده کردند، در پروسه طراحی سه بعدی شما پیشنهادهای خلاقانه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهند تا کیفیت کار و یا مدل اولیه شمارا ارتقا دهند تا در رقابت با محصولات و یا خدمات مشابه برتر باشد.
این نکته از عوامل موثر در زمینه تولید و بسته‌بندی می‌باشد.

اطمینان و اعتماد، رمز یک پروژه و محصول موفق:

هنگامی‌که مدل و طرحی سه بعدی از ایده شما ایجاد می‌شود، قطعاً کارفرما و یا مشتری اعتماد و اطمینان بیشتری نسبت به ایده شما پیدا خواهد کرد و شما درگیر چالش‌هایی در راستای قانع کردن آن‌ها نمی‌شوید. این نکته در زمینه طراحی داخلی و معماری، کمک بسیاری به مهندسان کرده است.

تجربه و تخصص، دو عنصر جدانشدنی در مسیر پیشرفت:

شما می‌توانید طرح سه بعدی ایده خود را با متخصصین در زمینه‌های مختلف بررسی کنید و با استفاده از تجربه آن‌ها طرح خود را ارتقا دهید. معمولاً پروژه‌هایی که در مسیر شکست هستند می‌توانند با استفاده از این عامل، مسیر خود را به سمت پیشرفت تغییر دهند.و در پایان باید بگوییم نرم‌افزارهایی که امروزه از آن‌ها برای طراحی سه بعدی استفاده می‌شوند آسان نیستند و برای کار با آن‌ها، باید تمامی نکات و ابزارهای برنامه را بشناسید و با دیدگاهی درست شروع به طراحی کنید. نکته‌ای دیگری که در این زمینه حائز اهمیت می‌باشد، این است که هر نرم‌افزار طراحی و مدل‌سازی مربوط به یک سبک‌کار می‌شود و برای اینکه در زمینه‌ها و پروژه‌های مختلف بخواهید از آن‌ها استفاده کنید باید توانایی کار با چند نمونه از این نرم‌افزارها را داشته باشید.
تینوآ با رویکرد خلاقانه و همه‌کاره برای ارائه خدمات طراحی سه بعدی، به مشتریان صنایع مختلف جهت دستیابی به اهداف سازمانی آماده است. داشتن تیمی از هنرمندان متنوع و باتجربه نیز در تینوآ کمک می‌کند تا کار شمارا به‌راحتی انجام دهیم. ما در تینوآبا ترکیب فن‌آوری صحیح با تخصص موردنیاز، می‌توانیم نتایج برجسته‌ای را به شما ارائه دهیم.

آموزشیمقالات طراحی سه بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   0
   ×

    

   سلام !

   با یک کلیک در واتساپ پاسخگو شما هستیم.

   × چت واتساپ سریع ترین روش پاسخگویی